srijeda, 27. rujna 2017.

AKO VAS UBODE STRŠLJEN: Evo kako da si spasite život i izbjegnete šok!





Ubod stršljena obično nije fatalan i uglavnom se sve završi blagim otokom koji traje nekoliko dana. Međutim, u nekim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka, odnosno alergijske reakcije na otrov, a tada je čitava stvar mnogo opasnija.
U svakom slučaju, najbolje je izbjegavati avanture u prirodi na mjestima gdje ima stršljenova. Ako se bavite vrtlarstvom, budite na oprezu i zaštititi otvorene dijelove tijela. Ako ipak dođe do uboda, odmah izvadite žalac i stavite hladan oblog.



Do anafilaktičkog šoka dolazi iz više razloga:
-Zbog toga što je osoba alergična na ugriz insekta,
-Zbog toga što je ubod na nezgodnom mjestu gdje otok izaziva gušenje,
-Ako je osobu u proteklih nekoliko tjedana već ugrizao stršljen ili osa, imunološki sustav je postao preosjetljiv na alergen i u slučaju ponovnog uboda dolazi do anafilaktičke reakcije organizma.
Potrebno je naglasiti da u slučaju anafilaktičkog šoka treba odmah pozvati hitnu pomoć kako bi se provela antišok terapija. Tu terapiju mogu izvesti samo profesionalci koji praćenjem simptoma određuju doze adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida, kako bi neutralizirali alergijsku reakciju.
U slučaju da je čovjek u smrtnoj opasnosti, a u tom trenutku nema liječnika koji bi mu pomogao, alergijska reakcija se može ublažiti injekcijom adrenalina koja je unaprijed pripremljena. Zato, ako ste izloženi opasnosti od ugriza stršljena, a posebno ako ste alergični na ugriz insekata, potrebno je da imate jednu takvu injekciju i tablete antihistaminika za svaki slučaj, a za sve to se prije svega konzultirajte s liječnikom.
U slučaju da nema alergijske reakcije, već je u pitanju samo običan otok, mjesto uboda treba tretirati hladnim oblozima. U tu svrhu možete upotrijebiti hladan predmata kao što je metalna žlica.
Međutim, u nekim slučajevima, alergijska reakcija može zakasniti i 8 do 10 sati, pa je ipak najbolje obratiti se liječniku, posebno ako vas je već ugrizao insekt u posljednjih nekoliko tjedana.



Za kraj vam donosimo još jedan koristan savjet. Jedan iskusan pčelar kaže da otok i bol koji nastaju zbog ugriza pčele, ose ili stršljena, možete ublažiti i pomoću tablete aspirina ili andola. Potrebno je jednu tabletu smočiti i prisloniti na mjesto uboda, držati jednu minutu, a zatim skloniti. To je potrebno učiniti odmah nakon uboda i tako ćete smanjiti otok i ublažiti bol i svrbež.
Izvor: kurir.rs

Nema komentara:

Objavi komentar